CYC Seattle's Honor Roll of ChampionsNational & International Championships

On January 26, 1995, Corinthian Yacht Club celebrated its 50th birthday. As part of the anniversary, the Club’s Monday Lunch group dedicated the Honor Roll of Champions to recognize Corinthians who have won national and international competitions. As this list so aptly demonstrates, Corinthian means “sailing at its best.”

The preamble to the Honor Roll reads as follows:

This Honor Roll lists all known national and international championships and other honors of an equivalent level earned by CYC members since the club’s founding in 1945. Displayed is the name of each CYC champion, the title or award earned by the member, and the year in which it was awarded.

  • 2015 Mark Bradner – San Juan 24 North Americans
  • 2015 Steve Goodson and Alan Diercks – International 14 North Americans
  • 2015 Greg Slyngstad – TransPac, Division 4
  • 2015 Dan Falk – RS Aero North Americans
  • 2015 Carl and Jamie Buchan – Star North Americans
  • 2015 Bill Weinstein – Van Isle 360, Division One
  • 2015 Bill Weinstein – Cape Flattery Race, Swiftsure, 1st overall
  • 2014 Paul LaMarche – winner, the Southern Straits, Long Course: first to finish, first overall, first in class, and first in IRC
  • 2014 Michael O’Brien – winner, Laser Radials Masters, North Americans, Columbia Gorge
  • 2014 Derick Vranzizan – winner, Laser Canadian Nationals, English Bay, Canada
  • 2014 Dalton Bergan / Fritz Lanzinger – winners, U.S. Nationals for the Internationals 14s, San Francisco Bay
  • 2014 Keith Whittemore – winner, the Italian J-24 National Championships, Lake Como, Italy
  • 2014 Greg Slyngstad / Fritz Lanzinger – winner, Pacific Cup, Division 3
  • 2013 Steve Travis – US Sailing Offshore Championship winner
  • 2013 Mark Bradner – San Juan 24 North American Champion
  • 2013 Lorenzo Migliorini – Swiftsure Cape Flattery Race, Light Class winner
  • 2013 Keith Whittemore – Italian Open J-24 Championship winner
  • 2013 Bill Weinstein – Van Isle 360 Division One winner
  • 2013 Bill Buchan – US Sailing Hall of Fame inductee
  • 2012 Steve Travis – Winner of the Queen’s Cup, Cowes Week, England
  • 2012 Mike Johnson – J-24 Canadian Nationals Champion
  • 2012 Hanne Weaver – US Junior Women’s Singlehanded Champion
  • 2012 Craig Burnell – Thunderbird Internationals Champion
  • 2011 Steve Travis – Van Isle 360. First Overall (Division 1)
  • 2011 Mark Bradner – San Juan 24 North Americans Champion
  • 2011 Dalton Bergan – International Moth Class North Americans Champion
  • 2011 Chris Johnson – Cape Flattery Race at Swiftsure, First Overall (Heavy Class)
  • 2010 Steve Travis – Cape Flattery Race at Swiftsure, First Overall (Unlimited Class)
  • 2010 Jonathan McKee – Melges 24 Worlds Champion (Tactician)
  • 2009 Steve Travis – Flash Winner, Unlimited Cape Flattery Race
  • 2009 Kris Bundy – I-14 North American Champion
  • 2009 Kris Bundy – I-14 National Champion
  • 2008 Kris Bundy – I-14 North American Champion
  • 2008 Kris Bundy – Fritz Lanzinger I-14 National Champion, I-14 Pacific Rim Champion
  • 2008 Eric Johnson and Levi White – CYC Sea Scouts Kiwi Cup Winner
  • 2008 Brian Watkins – Declaration of Independence Cape Flattery Race, 1st Overall
  • 2007 Steve Travis, Flash – Winner, Van Isle 360
  • 2007 Rob Fleming, Coruba – Swiftsure Lightship Classic, First Overall
  • 2007 Kris Bundy – I-14 National Champion
  • 2007 Jonathan & Libby Johnson McKee – Tasar World Champions
  • 2007 Haley Lhamon, Gretchen Kaiser and Deanne Trummert – National Women’s Thistle Champions
  • 2007 Emery Wager – Winner, Canadian Laser Nationals
  • 2006 Steve Travis – Winner Unlimited Cape Flattery Race
  • 2006 Jay and Lisa Renehan – Tasar US National Champions
  • 2006 Emery Wager – Men’s Intercollegiate Single Handed National Champion
  • 2005 Steve Johnson – Van Isle 360 1st Overall
  • 2005 Rob Fleming – Swiftsure Lightship Classic 1st Overall
  • 2005 Kris Bundy – International 14′ North American Champion
  • 2005 Keith Whittemore – J-24 Canadian National Champion
  • 2005 Jonathan and Libby Mckee – Tasar US National Champions
  • 2005 Bob Jones – Martin 16 Canadian National Champion
  • 2004 Michael Goldfarb – Olson 30 National Champion
  • 2004 Keith Whittemore – Winner J24 Italian Nationals
  • 2004 Erin Harkins – Tasar National Champion
  • 2004 Brian Duchin – Victoria-Maui Class Winner
  • 2004 Brian Duchin – PIYA Charles H Brigg Memorial Trophy
  • 2003 Tom Kerr – Juan de Fuca Race (PHRF-heavy) 1st Overall
  • 2003 Rob Fleming – Swiftsure Lisghtship Classic 1st Overall
  • 2003 Mark Harang – Thunderbird International Champion
  • 2003 Jonathan McKee and Libby Johnson McKee – Tasar World Champions
  • 2003 Jay Winberg – Laser Master Canadian National Champion
  • 2003 Emery Wager – United States Youth Sailing Champion
  • 2003 Charles E Burnett III – Unlimited Cape Flattery Race 1st Overall
  • 2003 Andy Mack – 49er North American Champion
  • 2003 Andy Mack – 49er National Champion
  • 2002 Steve Goodson – International 14 North American Campion
  • 2002 Lindsay Buchan & Carl Buchan – Tasar North Americans
  • 2002 Kris Bundy – International 14 Pacific Rim Champion
  • 2002 Kris Bundy & Jamie Hanseler – International 14 National Champions
  • 2002 Kent Powley & Cathy Sherwood – Tasar National Champions
  • 2002 Keith Whittemore – J-24 Canadian National Champion
  • 2002 Charles Burnett III – PIYA Memorial Trophy
  • 2001 Steve Travis PIYA – Charles H. Briggs Memorial Trophy Winner
  • 2001 Kris Bundy & Steve Goodson – International 14 World Team Racing Champions
  • 2001 Jonathan McKee & Charlie McKee – 49er World Champions
  • 2001 John Hoag – US Sailing Offshore Sailing Champion
  • 2001 Carol & Carl – Buchan Tasar World Champions
  • 2001 Carol & Carl – Buchan Tasar National Champions
  • 2000 Steve Travis – Key City Trophy
  • 2000 Kris Bundy & Jamie Hanseler – I-14 World Champions
  • 2000 Jonathan McKee – PIYA Charles H. Briggs Memorial Trophy
  • 2000 Jonathan McKee & Charlie McKee – 49er Olympic Bronze Medal
  • 2000 Ed von Wolffersdorff – PIYA Commodore’s Trophy
  • 2000 Cathy Sherwood & Kent Powley – Tasar U. S. National Champions
  • 2000 Carol & Carl Buchan – Tasar North American Champions
  • 2000 Carl Buchan – Laser North American Champion
  • 2000 Brian Huse & Luticia – Hill First overall in the Cape Flattery Race
  • 2000 Bob Carter – Cruising Club of America’s Richard Nye Trophy
  • 1999 Kristofer Bundy – I-14 Combined National & West Coast Champion
  • 1999 Jonathan McKee & Libby Johnson McKee – Tasar North American Champions
  • 1999 Jonathan McKee & Charlie McKee – US Olympic Trials Winners
  • 1999 Jonathan McKee & Charlie McKee – 49er National Championa
  • 1999 Chuck Skewes – San Juan 24 North American Champion
  • 1999 Chuck Queen – PIYA Memorial Trophy
  • 1999 Chuck Queen – Olson 30 National Champion
  • 1999 Carol Buchan & Carl Buchan – Tasar National Champions
  • 1999 Bill Buchan – PIYA Briggs Memorial Trophy
  • 1998 Wayne Berge – PIYA Key City Trophy
  • 1998 Libby Johnson McKee, Mike Hare – Tasar National Champions
  • 1998 Jonathan McKee – PIYA Charles H. Briggs Memorial Trophy
  • 1998 Jim Kerr – J-35 North American Champion
  • 1998 Carol Buchan, Carl Buchan – Tasar North American Champions
  • 1997 Steve Johnson – PIYA Charles H. Briggs Memorial Trophy
  • 1997 Mark Harang – Thunderbird International Champion
  • 1997 Jonathan McKee, Charlie McKee – 49er National Champions
  • 1997 Chris Johnson – San Juan 24 North American Champion
  • 1997 Ann Christiansen, Natalie Pryde, Kathryn Brunette – Thistle National Women’s Champions
  • 1996 Thomas Reese – Cape Flattery Multi-Hull 1st Over All
  • 1996 Keith Lorance Olsen 30 National Champion
  • 1996 Jonathan & Charlie McKee 49er Intergalactic Champions
  • 1996 David Champion J-35 North American Champion
  • 1996 Charles Burnett Swiftshure 1st Over All
  • 1996 Carol Buchan & Carl Buchan Tasar National Champions
  • 1995 Stevan Johnson PIYA Charles H. Briggs Memorial Trophy Winner
  • 1995 Pat Nevler – Chrissie Marshall Gold Medalists Masters’ National Rowing Championships
  • 1995 Keith Lorence Olson 30 National Champion
  • 1995 Jay Renehan National Indoor Stadium Sailing Champion
  • 1995 Charlie McKee – Rebecca Brown Tasar National Champions
  • 1994 Richard Hedreen Victoria – Maui Race 1st Overall
  • 1994 Jay Renehan – Nikki de Relle Tasar North American Champions
  • 1994 Dalton Bergen Sears Cup Champion
  • 1994 Carol Buchan Canadian Women’s Match Racing Champion
  • 1993 Tim Clark Swiftsure Race PHRF 1st Overall
  • 1993 Keith Lorence Olson 30 National Champion
  • 1993 Jonathan McKee – Libby McKee Tasar National Champions
  • 1993 John Hoag Hobie 33 National Champion
  • 1993 Jay Renehan – Lisa Renehan Tasar North American Champions
  • 1993 Grant Chyz Thunderbird World Champion
  • 1993 Glen Utgaard Cape Flattery Race PHRF 1st Overall
  • 1992 Zig Burzycki – Jennifer Burzycki Tasar National Champions
  • 1992 Robert Horsley McKee Hobie 33 National Champion
  • 1992 Jay Renehan – Lisa Renehan Tasar World Champions
  • 1992 Dianne Cox – Carol Mast Gold Medalists FISA World Rowing Championship
  • 1992 Carl Buchan Star World Champion
  • 1992 Carl Buchan Laser North American Champion
  • 1991 Tim Clark Swiftsure Race PHRF 1st Overall
  • 1991 Kris Bundy – Jamie Hanseler International 14 National Champions
  • 1991 Jonathan McKee – Libby McKee Tasar North American Champions
  • 1991 Jonathan McKee – Libby McKee Tasar National Champions
  • 1991 Jack Christiansen J-24 United States Open Champion
  • 1991 Grant Chyz Thunderbird World Champion
  • 1991 Charlie McKee – Becky Brown Tasar World Champions
  • 1991 Bruce Sherman San Juan 24 North American Champion
  • 1991 Bill Buchan Jr. Swiftsure Race IOR 1st Overall
  • 1990 Richard Hedreen Swiftsure Race PHRF 1st Overall
  • 1990 Dave Watt – Debbie Watt Tasar National Champions
  • 1990 Charlie McKee – Becky Brown Tasar North American Champions
  • 1990 Ann Henderson National Women’s Thistle Champion
  • 1989 Keith Lorence Hobie 33 National Champion
  • 1989 Dennis McCarthy San Juan 24 North American Champion
  • 1989 Carol Buchan United States Women’s Doublehanded Champion
  • 1989 Ann Henderson National Women’s Thistle Champion
  • 1988 Keith Lorence Hobie 33 National Champion
  • 1988 Keith Lorence – Randall Pitman J-35 North American Champions
  • 1988 Jim Gronneberg San Juan 24 North American Champion
  • 1988 George Leighton Cape Flattery Race PHRF 1st Overall
  • 1988 Carol Buchan – Cheryl Lanzinger- Jean Trucano Adams Cup Champions
  • 1988 Carl Buchan America’s Cup Champion Crew
  • 1988 Bill Strange Pitman Single Handed Transpac Monohul Champion
  • 1988 Bill Buchan Jr. Swiftsure Race IOR 1st Overall
  • 1988 Alan Holt Cape Flattery Race IOR 1st Overall
  • 1987 Wayne Berge San Juan 24 North American Champion
  • 1987 Keith Lorence Los Angeles – Cabo Race 1st Overall
  • 1987 Carol Buchan – Cheryl Lanzinger- Jean Trucano Adams Cup Champions
  • 1986 Sarah Steel North American Women’s Laser Champion
  • 1986 Rob Fleming Cape Flattery Race PHRF 1st Overall
  • 1986 Mark Brink O’Day Champion
  • 1986 Mark Brink Laser National Champion
  • 1986 Jack Christiansen – Cheryl Lanzinger Mallory Cup Champions
  • 1986 George Utgaard Swiftsure Race PHRF 1st Overall
  • 1986 Bill Strange San Juan 24 North American Champion
  • 1986 Alan Holt Cape Flattery Race IOR 1st Overall
  • 1985 Jack Christiansen Intercollegiate All American Sailor
  • 1985 George Neffner San Juan 24 North American Champion
  • 1985 Carolle Rose Canadian Women’s Singlehanded Champion
  • 1985 Carol Buchan Canadian Women’s National Double Handed Champion
  • 1985 Carol Buchan – Carl Buchan Canadian National 505 Champions
  • 1985 Carol Buchan – Carl Buchan 505 North American Champions
  • 1985 Bill Buchan Jr. Star World Champion
  • 1984 Jack Christiansen Intercollegiate Sloop Champion
  • 1984 George Hess – Cliff Lanzinger Victoria – Maui Race 1st Overall
  • 1984 Dick Rose – Carolle Rose National Tasar Champions
  • 1984 Carolle Rose Canadian Women’s Singlehanded Champion
  • 1984 Carole Badgley – Kevin Callaghan Swiftsure Race PHRF 1st Overall
  • 1984 Carl Buchan Flying Duchman Olympic Gold Medalist
  • 1984 Bill Buchan Jr. Star Olympic Gold Medalist
  • 1984 Bill Buchan Jr. European Star Spring Champion
  • 1983 Hubert Townsend Thunderbird World Champion
  • 1983 George Corkery Jr. C-Lark National Champion
  • 1983 Frank Wyland – Dick Decamp International 14 National Champions
  • 1983 Carl Buchan Flying Dutchman World Champion
  • 1982 Keith Lorence Olson 30 National Champion
  • 1982 George Corkery C-Lark National Champion
  • 1982 Felix Moitoret Geary 18 International Champion
  • 1982 Derek Campbell – Glenn Berleme Canadian National 505 Champions
  • 1981 Roger Barnes Swiftsure Race PHRF 1st Overall
  • 1981 Rich Matzen Laser II National Champion
  • 1981 Derek Campbel – Glenn Berleme Canadian National 505 Champions
  • 1980 Tom Hukle Juan De Fuca Race IOR 1st Overall
  • 1980 Marty Godsil Netherlands Dragon Champion
  • 1980 Carl Buchan Prince Of Wales Cup Match Racing Champion
  • 1980 Carl Buchan Laser National Champion
  • 1980 Bill Buchan Jr. Western Hemisphere Star Spring Champion
  • 1980 Bill Buchan Jr. US Olympic Team Star Class
  • 1980 Bill Buchan Jr. Bacardi Cup Champion
  • 1980 Alan Holt Swiftsure Race IOR 1st Overall
  • 1979 Tom Hukle Juan De Fuca Race IOR 1st Overall
  • 1979 Rush Youngberg San Juan 24 North American Champion
  • 1979 Phil Leavens – Fritz Lanzinger Flying Dutchman National Jr. Champions
  • 1979 Herman Lax Dragon North American Champion
  • 1979 Carl Buchan Laser National Champion
  • 1979 Bill Black – Mary Black CCA Blue Water Cruising Medal
  • 1978 Wayne White Swiftsure Race PHRF 1st Overall
  • 1978 Rush Youngberg San Juan 24 North American Champion
  • 1978 Mardy Godsil Duke Of Edinburgh Dragon Champion
  • 1978 Herman Lax Dragon North American Champion
  • 1978 Felix Moitoret – Leon Mcintyre Geary 18 International Champions
  • 1978 Don Clark Juan De Fuca Race PHRF 1st Overall
  • 1978 Carl Buchan Laser National Champion
  • 1978 Bill Buchan Jr. Swiftsure Race IOR 1st Overall
  • 1978 Bill Buchan Jr. Bacardi Cup Champion
  • 1978 Arvid Berg Dragon North American Champion
  • 1977 Marjie Clark San Juan 24 North American Champion
  • 1977 Herman Lax Dragon North American Champion
  • 1977 Gosta Ericksen CCA Blue Water Cruising Medal
  • 1977 Dick Marshall Juan De Fuca Race PHRF 1st Overall
  • 1977 Carl Buchan Collegiate Sailor Of The Year
  • 1976 Tim Pape OK Dinghy National Champion
  • 1976 Robert Horsley Lipton Cup Trophy
  • 1976 Marty Godsil Dragon North American Champion
  • 1976 Carl Buchan Soling North American Champion
  • 1976 Alan Holt Swiftsure Race IOR 1st Overall
  • 1975 Sandy Pratt Thunderbird World Champion
  • 1975 Marty Godsil Duke Of Edinburgh Dragon Champion
  • 1975 Don Barnes Coronado 25 National Champion
  • 1975 Carl Buchan World Youth Champion
  • 1975 Carl Buchan United States Youth Champion
  • 1975 Bill Gardner Juan De Fuca Race PHRF 1st Overall
  • 1975 Bill Buchan Jr. – Joe Golberg – Craig Thomas Soling World Champions
  • 1974 Tim Pape OK Dinghy National Champion
  • 1974 Paul Heather C-Lark National Champion
  • 1974 Marty Godsil Dragon North American Champion
  • 1974 Felix Moitoret Geary 18 International Champion
  • 1974 Chris Maas United States Youth Champion
  • 1974 Chris Maas Scandinavian Europe Dinghy Champion
  • 1974 Carl Buchan O’Day Champion
  • 1974 Carl Buchan Canadian National Laser Champion
  • 1973 Derek Campbell OK Dinghy National Champion
  • 1973 Dave Motherwell C-Lark National Champion
  • 1973 Bill Buchan Jr. Western Hemisphere Spring Star Champion
  • 1973 Bill Buchan Jr. – Craig Thomas Bacardi Cup Champions
  • 1973 Baird Bardarson – Dick Rose International 14 World Team Racing Champions
  • 1972 Don McVittie Minto Intergalactic Champion
  • 1972 Dave Motherwell C-Lark National Champion
  • 1972 Craig Thomas O’Day Champion
  • 1972 Bill Black Victoria Maui Race 1st Overall
  • 1972 Baird Bardarson International 14 National Champion
  • 1972 Alan Holt – Richard Gates US Olympic Team Star Class
  • 1971 Tom O’Brien Swiftsure Race IOR 1st Overall
  • 1971 Robert Connor Jr. Swiftsure Race PHRF 1st Overall
  • 1971 Dennis Clark CORK International 14 Champion
  • 1971 Dave Motherwell C-Lark National Champion
  • 1971 Craig Thomas CORK OK Dinghy Champion
  • 1971 Bill Henry Dragon Gold Cup Champion
  • 1971 Baird Bardarson – Dennis Clark – Dick Rose International 14 World Team Racing Champions
  • 1970 Rick Martin – Rory Martin C Lark National Champions
  • 1970 Dennis Clark OK Dinghy National Champion
  • 1970 Dennis Clark CORK International 14 Champion
  • 1970 Bill Henry Jamaican National Dragon Champion
  • 1970 Bill Henry English Speaking Union Dragon Champion
  • 1970 Bill Henry Canadian National Dragon Champion
  • 1970 Bill Buchan Jr. – Carl Sutter Star World Champions
  • 1970 Baird Bardarson International 14 National Champion
  • 1970 Alan Holt – Richard Gates CORK Star Champions
  • 1969 Larry Whipple OK Dinghy North American Champion
  • 1969 Felix Moitoret – Phil Moitoret Geary 18 International Champions
  • 1969 Brian Wertheimer United States – Australia 6 Meter Match Race Champion
  • 1969 Bill Henry Dragon North American Champion
  • 1968 Walter Hermann Juan De Fuca Race 1st Overall
  • 1968 Dennis Clark – Dave Clark – Frank Chapman Thistle National Champions
  • 1967 Sunny Vynne 6 Meter North American Champion
  • 1967 Maurice Rattray Jr. John Foster Dulles Dragon Trophy Winner
  • 1967 Felix Moitoret – Phil Moitoret Geary 18 International Champions
  • 1967 Dick Marshall Juan De Fuca Race 1st Overall
  • 1967 Bill Buchan Jr. Swiftsure Race 1st Overall
  • 1967 Alan Holt – Richard Gates Star North American Champions
  • 1966 Ruddy Lewis OK Dinghy North American Champion
  • 1966 Jeri Clark – Mary Anne Easter – Red McVittie Adams Cup Champions
  • 1966 Felix Moitoret – Rory Martin Geary 18 International Champions
  • 1966 Baird Bardarson International 14 National Champion
  • 1965 Dick Martin – Carole Martin Geary 18 International Champions
  • 1965 Bud Easter International 14 National Champion
  • 1965 Bill Buchan Sr. Swiftsure Race 1st Overall
  • 1964 Sunny Vynne 6 Meter North American Champion
  • 1964 Hans Otto Giese PCYA Carr Trophy Champion
  • 1964 Bill Lerch – Gail Lerch International 14 National Champions
  • 1962 Bill Buchan Jr. – Jay Winberg Star North American Champions
  • 1961 Peter Eising International 14 National Champion
  • 1961 Kirk Hull 6 Meter North American Champion
  • 1961 Bill Buchan Jr. Star World Champion
  • 1960 Sunny Vynne PCYA Carr Trophy Champion
  • 1956 Harry McGuane 6 Meter North American Champion
  • 1956 Alan Holt – Steven Banks – Fred Ray Sears Cup Champions
  • 1955 Chris Goodhope Swiftsure Race 1st Overall
  • 1955 Bill Buchan Jr. – Bill Buchan Sr. – Ron Mcfarland Mallory Cup Champions
  • 1954 Steve Chadwick Jr. International 110 International Champion
  • 1954 Henry Kotkins – Charlie Ross Swiftsure Race 1st Overall
  • 1954 Bill Buchan Jr. National Collegiate Dinghy Champion
  • 1953 Charlie Ross Swiftsure Race 1st Overall
  • 1948 Charlie Ross – Robertson Ross Star North American Champions
  • 1947 Charlie Ross Swiftsure Race 1st Overall